HTML

A hétköznapi tőzsde

Olyan tőzsdével kapcsolatos gyakorlati tapasztalatokat szeretnék megosztani, amelyek segíthetnek mindenkinek hogy előrébb jusson a saját sikerességéhez vezető úton. Ezek a tapasztalatok vegyesek, vannak pozitív és inspirálóak és vannak olyanok is amelyekből azt érdemes megtanulni, hogy mit ne csináljunk. A blog témája a tőzsdei kereskedők mindennapjai. Szeretném, ha lehullna a lepel erről a sokszor misztikusnak tűnő világról és mindenki megtapasztalná mennyire hétköznapi itt minden. Éppen ezért szakmai részleteket csak mértékkel és nagyon világosan megfogalmazva fogok ide kitenni, azért, hogy a tőzsdét még kevésbé ismerők is otthon érezzék magukat. A cél az lenne ezzel a bloggal, hogy mindenki megossza a gyakorlati élményeit és így tanulhassunk egymástól.

Friss topikok

  • Martin Ghiorghe: Üdv! Engem érdekel, és élnék a lehetőséggel a támogatásodat megköszönném. (2015.02.12. 13:18) Tőzsde kft
  • LTT Szabi: Szia 'chartok', Igen sok tévhit lengi körül a tapasztalataim szerint a tőzsde fogalmát. Ezek egy ... (2011.08.20. 11:55) Ismerkedjünk!

Úti cél

2011.08.18. 12:34 :: LTT Szabi

Mikor valaki belekóstol a tőzsde világába, a motiváció  a további ismeretséghez legtöbbször a potenciális nyereség, amivel a pénzügyi piacok kecsegtetnek. Jó esetben az első élmények igen pozitívak, olvashatunk róla, láthatjuk talán élőben is, hogy egy gyakorlott kereskedő milyen eredményeket ér(t) el. Ilyenkor a mámor könnyen rabul ejthet bárkit, hiszen kívülről az egész annyira egyszerű, csak kattintani kell a „vétel” és „eladás” gombokra megfelelő sorrendben és időzítéssel, és közben a számlán szereplő összeg pörög felfelé. Ha pedig csak olvastunk róla, hogy valaki mit csinált a múltban - talán még videót is láthatunk erről - , az még csalókább lehet. Ez olyan, mint amikor láthattuk Michael Jordan-t a kosárlabda pályán parádézni és csodálatos dolgokat művelni a labdával. Az egész annyira egyszerű, könnyed dolognak tűnik az ő tolmácsolásában, hogy szinte azonnal ki szeretnénk próbálni, nekünk hogy megy, hiszen láttuk, nem lehet túl nehéz. A jó hír az, hogy a tőzsdézésből megélni nem lehetetlen, bár érdemes elfogadni azt, hogy nem fog egyik napról a másikra összejönni, sok energiát és időt kell befektetni a szakma elsajátításába.

Mégis, hogyan érdemes elkezdeni a tanulási folyamatot, ha nem így, a pozitív élmények hatása alatt, kellő motivációval kiegészítve?

A legelső dolog, amit érdemes már az elején átgondolni, hogy mik a céljaink a tőzsdézéssel? Erre a kérdésemre a legtöbbször olyan válaszokat kapok, amelyekben a pénzkeresés és a vagyonosodás a főszereplő. Ez viszonylag természetes reakció, és mint olyan, nincs is semmi baj vele. Amikor erről a témáról beszélgetek emberekkel, akkor nem szoktam itt megállni, hanem tovább feszegetem a valódi célokat. A pénz ugyanis legtöbbször nem lehet cél, hiszen az nem más, mint egy eszköz. Egy eszköz általában nem cél, inkább valami az eszközhöz kapcsolódó érzés az, amit keresni szoktunk. Ezeknek az érzéseknek a feltérképezése pedig nem mindig egyértelmű.

Tételezzük fel, hogy nagyon jó párkapcsolatban élünk és minden pillanat amit párunkkal tölthetünk igazán nagy boldogságot okoz nekünk. Amikor napközben külön vagyunk, akkor is jó érzés legalább egy fényképre ránézni ami őt ábrázolja. Ha ez a fénykép mondjuk kint lehetne a falon, akkor szem előtt lenne és csak rápillantva mindig elő tudnánk hozni azt a boldog érzést, amelyet a párkapcsolatunk jelent nekünk. Ezen a gondolatmeneten végigmegyünk, és elhatározzuk, hogy megvalósítjuk a tervet. Elmegyünk egy barkács áruházba, hogy beszerezzünk egy kalapácsot, amivel a szöget beüthetjük a falba, amin aztán a kép lóghat. Az áruházban találkozunk egy ismerőssel, aki megkérdezi mi célból jöttünk ide, akkor rögtön elmondjuk, hogy szeretnénk egy kalapácsot venni. Valóban ez az áruházba jövetelünk célja, de a gondolatmenet végén mégis egy érzés áll. Nem annyira kalapács kell nekünk, csak a kép fenn a falon, hogy azt bármikor nézhessük és így előhívhassuk a párunkkal töltött idő érzését. Ha bárhogy máshogy „fel tudnánk varázsolni” a falra a képet - kalapács nélkül - nekünk az is jó lenne.

Visszatérve a tőzsdére, a pénz nem igazán cél, és egy hasonló gondolatmeneten végighaladva megtalálhatjuk azt az érzést amelyet a pénz által keresünk.

Családunk van és szeretnénk anyagi biztonságban tudni a mindennapjainkat? Esetleg gyermekeink jövőjét szeretnénk megalapozni? Vagy anyagilag segíteni, támogatni szeretnénk valakit, valakiket? Vagy erről szó sincs csak egy méregdrága sportkocsit szeretnénk vásárolni magunknak? De az is eszköz, inkább az autó birtoklása okozta érzést keressük.

Kicsi gondolkodást igényel és teljes őszinteséget önmagunk előtt, hogy megtaláljuk a VALÓDI célokat, érzéseket, értékrendet, amiket keresünk, de ezt az első lépést nem érdemes átugrani, mert innen kiindulva sokkal könnyebb helyzetben leszünk később, amikor az üzleti döntéseinket kell meghozni.

Ez pontosan olyan, hogy ha tudom mi az utazásom úti célja, akkor legyek bárhol is a világon, mindig tudni fogom az irányt, amerre mennem kell, hogy célbaérjek. Ha nincs úti célom, akkor egy útelágazódásnál nem fogok tudni dönteni, hogy merre is menjek tovább. Persze így is el lehet érni nagyon szép helyszíneket, de ezeket inkább a szerencse fogja meghatározni, semmint a saját elhatározásunk.

Nem lehet kizárni azt sem, hogy valaki magáért az utazás élményéért indul el, tehát a kereskedéssel eltöltött idő érzéséért tőzsdézik. Arra mindenkinek magának kell megtalálnia a választ, hogy ez mennyire hatékony, mert ezt mindig az egyéni adottságok határozzák meg. Van akinél ez ragyogóan tud működni és van akinél nem, én úgy gondolom, hogy erre nincs általános válasz.

Ha megvan a cél, az érzés és értékrend, amit szeretnénk elérni, akkor ezt mindenképpen írjuk le, hogy bármikor átolvashassuk és emlékeztethessük magunkat arra, miért is tőzsdézünk. A következő bejegyzésig legyen ez a házifeladat, hogy meghatározzuk mit is szeretnénk…

Ha nem túl indiszkrét, esetleg megoszthatnád a céljaid, hogy mások is tanulhassanak belőle. Ebben úttörő szerepet szeretnék vállalni, íme az én értékrendem:

Én alapvetően egy eléggé lusta és kényelmes ember vagyok. Inkább ez utóbbi amin a hangsúly van. Nem szeretek nélkülözni - vagy ha a családom nélkülözik - és nem szeretem, ha valami kényelmetlenséget okoz, mert nincs. Lehet, hogy egyszerűbb lenne változtatni a hozzáállásomon, de én inkább azt az utat választottam, hogy megteremtem azt az egzisztenciális szintet, amikor a kényelmetlenséget meg tudom váltani. Még nem értem el az út végére, de a tőzsdézéssel ez a célom.

Hogy konkrét példával egészítsem ki a képet. Szeretnék egy olyan napirendet, amibe belefér a családdal/gyerekekkel töltött idő, a feleségemmel kettesben töltött idő, a saját magamra fordított idő és a pihenés / alvás is. Ha ezt átgondolom, akkor a munkával, effektív pénzkereséssel töltött idő nem lehet túl sok. A tőzsdézés megadja egyrészt azt a szabadságot, hogy nem kell napi 8 órában ezzel foglalkoznom, másrészt kedvenc időtöltésem a tőzsdei kereskedés, én szeretem a folyamatot önmagáért is. Ez csak egy példa volt, de a lényeg, hogy én a pénzen elsősorban kényelmet - vannak további célok is, de mindenképpen ez az első a listán - szeretnék „vásárolni”.

Előre is köszönöm visszajelzésed. Ha érdekesnek találtad a leírtakat, kérlek oszd meg ismerőseiddel is.

Köszönöm figyelmed és nagyon sikeres tőzsdézést kívánok!

LTT Szabi

Szólj hozzá!

Címkék: célok tőzsde cél tőzsdetanfolyam learn to trade

A bejegyzés trackback címe:

https://hetkoznapitozsde.blog.hu/api/trackback/id/tr213162557

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása