Miután eltöltöttem egy napot a Facebook üdvözlő oldalának elkészítésével - zéró html programozási tapasztalattal és azonos kép szerkesztési tudással - gondoltam előhúzom a tarsolyból a már előre megírt bejegyzést, ami a leggyakoribb tőzsdézésről kialakult tévhitekről szól.
A tőzsdéről, a tőzsdei kereskedési technikákról, módszerekről szinte kimeríthetetlen információ mennyiség érhető el az Interneten. Aki még nem jártas a témában azt rengeteg tanfolyam is segítheti az elméleti tudás megszerzésében. A legtöbb esetben azonban kimarad a tananyagból, hogy a tőzsdézés nem más, mint egy szakma, amelynek elsajátításához rengeteg idő és gyakorlás szükséges.
Valószínűleg nagyon elhűlnénk, ha elmennénk az orvoshoz az éppen aktuális panaszunkkal és ő nagy magabiztossággal elkezdené felállítani diagnózisát egy néhány napos orvosi tanfolyam után. Még egy autóvezetői jogosítvány megszerzése is gyakorlathoz kötött, bizonyos számú gyakorlati óra után mehetünk csak el vizsgázni.
Az igazság az, hogy a legtöbb hazai piacon található témával foglalkozó tanfolyam szerkezete pont azt próbálja sugallni, hogy ez bizony napok alatt (pár tíz órában) elsajátítható és ha Neked ez mégsem megy az a Te ügyetlenségednek köszönhető.
A tőzsdével kapcsolatban sajnos kialakult néhány igen téves elképzelés. Ezek egyike az - mint az előbb már említettem - hogy pár nap alatt elsajátítható és azonnal, következetesen sikereket fogunk elérni. A reális elvárásokhoz azonban érdemes tudni a következőket:
- A tőzsdén hosszú távon sikereket elérni nem egyszerű, és komoly – elméleti és gyakorlati – felkészültséget igényel.
Az életünkben igen kevés dolog jön össze könnyedén, főleg, ha pénzszerzésről van szó. A tőzsdézésre is igaz ez a megállapítás. Nincsen olyan „varázsgomb”, amelyet megnyomva a nehézségeket egyszerűen felszámolhatnánk. A kimeríthetetlen mennyiségű, tőzsdével foglalkozó információ – sajnos szinte mindegyik mást mond, – alapvetően a legtöbb azt az illúziót kelti, hogy a tőzsdézés egyszerűen és rövid időn belül elsajátítható, és csak nyerni lehet vele. Ezzel szemben az igazság az, hogy sok kitartást és gyakorlással eltöltött időt igényel. A gyakorlásnak itt kiemelt jelentősége van, ez a szakma csak úgy tanulható meg, ha csináljuk, ha gyakoroljuk. Ne csak olvassuk és tanuljuk az elméletet, de próbáljunk is ki mindent gyakorlatban, hogy megtapasztaljuk mi az, ami számunkra működik és mi az, ami nem. A gyakorlást természetesen nem saját pénzünk kockáztatásával érdemes elkezdeni, hanem élő piaci körülmények között, de virtuális számlán kötött tranzakciókkal.
- Nem lehet egy nap alatt eljutni arra a szintre, hogy a tőzsdézésből megéljünk.
Ez hónapok, sokszor inkább évek kérdése. Én azt a szemléletet képviselem, hogy a tőzsdézés nem egy „gazdagodjunk meg napok alatt a semmiből” szakma. Persze relatív gyorsan el lehet jutni egy igen jövedelmező szintre, de itt nagy a hangsúly a „relatív” kifejezésen – nem kell megvárni, hogy elérjük a 65 éves kort, hogy akár saját magunkat nyugdíjazzuk.
- A tőzsdézésből meg lehet élni.
Mielőtt kipróbáltam volna, én is csak álmodoztam erről. Sok időnek kellett eltelnie ahhoz, hogy kitaláljam pontosan mik is a céljaim, és mi lehet ezekhez a célokhoz vezető út. Ez egy olyan út, amin mindenkinek magának kell végigmennie, de én szeretnék minden segítséget és támogatást megadni ami tőlem telik.
Visszatérve a blog témájára, elsősorban nem az elméleti kérdésekkel szeretnék foglalkozni, hiszen arra megvannak a megfelelő források, hanem olyan gyakorlati tapasztalatokat szeretnék megosztani, amelyek segíthetnek mindenkinek hogy előrébb jusson a saját sikerességéhez vezető úton. Ezek a tapasztalatok vegyesek, vannak pozitívak és inspirálóak, és vannak olyanok is, amelyekből azt érdemes megtanulni, hogy mit ne csináljunk. Egyszerűen csak meg szeretném osztani a szakmai fogásokat, amelyek segíthetnek a gyorsabb előrejutásban a kezdőknek, a tapasztaltabbaknak pedig segíthet elkerülni néhány fontosabb buktatót. Az lenne jó, ha ez kölcsönös lenne és Ti is megosztanátok az élményeiteket.
A tőzsde nem egy egzakt tudomány, így az itt leírtakra sem lehet úgy tekinteni, hogy „ez az egyetlen jó megoldás”. Az biztos, hogy az, aki követi a bejegyzéseket itt, értékes tapasztalati információkhoz juthat, amelyekkel akár sikeresebbé is teheti pénzpiaci szereplését. A kulcs a sikerhez a kitartás és következetesség.
Hálás köszönet, ha eljutottál eddig a bejegyzésben, valószínűleg Te a motiváltabbak közé tartozol.
A támogatást a kérdéseket és a megjegyzéseket előre is köszönöm!
LTT Szabi